Kirjailija

Cecilia Ruiloba

QuecedoProfesor Asoc. Dpto. de Teoría de la Arquitectura y Proyectos Arquitectónicosc

ruiloba@arq.uva.es
Escuela Técnica Superior de Arquitectura, Universidad de Valladolid

Alvar Aalton herääminen Kinkoman Tuberkuloosiosastolle. Jokainen asia on paikallaan, ja jokaiselle on oma estetiikkansa.

Anni Vartoanni

VartolaArchitect SAFA, Lic. Sci. (Tech.)

anni.vartola@aalto.fi
Aalto University, Department of Architecture, Suomi

Aalto-kortti postmodernismin ja Suomen modernistisen perinteen välisessä konfliktissa

Harry Charrington

Phd (LSE), DipArch (Cantab), FHEA

h.j.charrington@bath.ac.uk
Arkkitehtuurin ja Maa-ja vesirakennuksen laitos, Bathin yliopisto, Yhdistynyt kuningaskunta

A Agency of Endless Play: Alvar Aalto & Frederick Kiesler

Ursula Koren

Ph.D. candidate

ursula.koren@gmail.com
Università IUAV di Venezia – Dottorato di ricerca vuonna Composizione architettonica, Italia

Artefakti vastaan luonto: tutkimus Aalton ehdotuksesta Kansakuntien palatsiksi Genevessä

Tuomo Hirvonen

M. Arch.

hirvonet@yahoo.com
Arkkitehtuurikoulu, Tampere University of Technology, Suomi

Monitulkintaisuus ja jännitteet koulutusakatemian päärakennuksen rakenteessa Jyväskylässä

Marianna Heikinheimo

Architect (M. Sc.), M. A. (taidealalla), Ph. D. student

marianna.heikinheimo@archtours.com
Aalton Yliopisto

Paimion parantolan vahvistettu betonikehys valmisteilla

Gevork Hartoonian

Professor

gevork.hartoonian@canberra.edu.au
Canberran yliopisto, Taide-ja Suunnittelutieteellinen tiedekunta, Australia

Alvar Aalton arkkitehtuurin topologia

Nugroho Utomo

PhD candidate

nugroho.utomo@canberra.edu.au
Canberran yliopisto, Taide-ja Suunnittelutieteellinen tiedekunta, Australia

Alvar Aalton arkkitehtuurin topologia

Jaime J. Ferrer Forés

Lecturer Professori, Arkkitehti, Ph.D.

jaime.jose.ferrer@upc.edu
Barcelona School of Architecture. Barcelona TECH.

Alvar Aalto ja Jean-Jacques Baruël

Virginia Cartwright

Society Professor of Architecture

vcart@uoregon.edu

Oregonin yliopisto, Eugene, USA

Valon teemat: Aalton kirjastot Viipurista Mt. Enkeli

Kristo Vesikansa

fd opiskelija / osa-aikainen teacher

kristo.vesikansa@aalto.fi
Aalto University, School of Arts, Design and Architecture, Department of Architecture

Suomalaiset kannattajat ja luonnollinen muoto

Laura Berger

PhD candidate

laura.berger@aalto.fi
Aalto University, Department of Architecture, Suomi

Vyborg Aalto-kirjasto tapaustutkimuksena

Ana Isabel da Costa e Silva

Master arkkitehti, filosofian tohtori research

eraisilva@arq.up.pt
Porton yliopiston arkkitehtuurin tiedekunta (FAUP), Portugali
Arkkitehtuurin ja urbanismin Opintokeskus (CEAU) . Tutkimusryhmä ATLAS DA CASA

Puu ja kotirakenne Aalton työssä. Vaikutteita Portugalin arkkitehtuuriin.

John. Gamble

johngamble000@gmail.com
New South Walesin yliopisto, Sydney, Australia

Aalton viralliset rakenteet: Villa Mairea

Rainier Hoddé

Professor

rainier.h@noos.fr
Ecole nationale supérieure d ’ architecture de Lyon et de Paris la Villette, Ranska

Aalto, hänen rivitalonsa ja niiden asukkaat

Peter Mackeith

Assosiative Dean ja apulaisprofessori Architecture

mackeith@wustl.edu
Sam Fox School of Design & Visual Arts, Washington University in St. Louis, St. Louis, Missouri, USA

Pedagogisia Toimintamalleja: Aalto-yliopiston teknillinen Yliopisto Otaniemen ja Mies Van Der Rohe on Illinois Institute of Technology

Patrícia Miguel

patriciamiguel.dc@gmail.com
Coimbran / Portugalin Tiede-ja Teknologiasäätiön Arkkitehtuuriosasto, tiedekunta

Scandinavian Aika, Matkan Raúl Hestness Ferreira Suomeen ja Päättely Alvar Aallon Työtä portugalin Arkkitehtuuri Aikana toisen maailmansodan jälkeisenä Aikana

Pirjo Mikkonen-Joublanc

MSSc

pirjo_mikkonen@hotmail.com
Kainula-hiljainen Aalto: Alvar Aalton vähemmän tunnetun teoksen monografia

Ulrike Passe

asistant professori Architecture

passe@iastate.edu
College of Design, Iowa State University, USA

Alvar Aalton avoin suunnitteluarkkitehtuuri ympäristöteknologialaitteena

Pekka Passinmäki

assosiaatin Professori, Arkkitehti, Ph.D.

pekka.passinmaki@tut.fi
Arkkitehtuurikoulu, Tampere University of Technology, Suomi

Taimen, puro ja Let-Be. Alvar Aalton panos runolliseen arkkitehtuurin perinteeseen

Antony Radford

Emeritus professori Architecture

antony.radford@adelaide.edu.au
Arkkitehtuurin, maisema-arkkitehtuurin ja kaupunkisuunnittelun koulu Adelaidin yliopisto, Australia

Aalto Ateliers-Kielenoppiva koheesio

Catarina Gomes Sampaio

Architect, Ph-D studentc

sampaio@arq.up.pt
Arkkitehtuurin tiedekunta, Porton yliopisto (FAUP), Portugali
Fundação para a Ciência e a Tecnologia. Ministério da Educação e Ciência (FCT), Portugali
FAUP Architecture and Urbanism Study Centre (CEAU). Tutkimusryhmä: Arkkitehtuuri: teoria, hanke ja historia

Alvar Aalto ja Álvaro Siza: Teoria ja Hankkeen Menetelmät

Miguel Borges de Araújo

Architect, Tohtorintutkinto Student

miguelborgesdearaujo@gmail.com

Arkkitehtuurikoulu, Tampereen teknologiayliopisto

Alvar Aalton yhteistyökumppanin Eric Adlercreutzin jatkuvateema-keskitettyjen tilojen kuvio

Mioko Andodocoral

studenta_mhk@hotmail.com
Osasto. arkkitehtuurin ja arkkitehtonisen tekniikan korkeakoulututkinto, Kioton yliopisto

Ajatus Ensisijainen Vaiheessa Alvar Aallon Piirustusten Kautta Analyysi Suunnittelun Prosessi ”Vuoksenniska Kirkko (1955-1958)”

Seija Linnanmäki

Senior Advisor

Seija.Linnanmaki@nba.fi
Antiikin kansalliskokous, Kulttuuriympäristön suojelu
Arkkitehtuuri -, Entisöintipolitiikka-ja ohjausosasto
Helsinki, Suomi

Aalton ajatukset ilmastoinnista-miten Suomesta tuli”Fanimaa”?

Aino Niskanen

Professor

aino.niskanen@aalto.fi
Aalto University, School of Arts, Design and Architecture
Arkkitehtuuriosasto, Suomi

Aalto ja historia